Bancuri cu Bulă

– De ce nu-ți sărbătorești niciodată ziua de naștere?

- De ce nu-ți sărbătorești niciodată ziua de naștere?

– Măi Bulă, tu de ce nu-ți sărbătorești niciodată ziua de naștere? – Nu pot mă, că eu m-am născut noaptea! foto envato

Medicul: – Sunteți sănătos tun

Medicul: - Sunteți sănătos tun

- Domnule, îi spune medicul pacientului, nu aveți nimic, sunteți sănătos tun. BULĂ: - Ah, atunci m-am speriat degeaba... - Ei, nu chiar degeaba, vă costă 300 lei. foto envato

Mama lui Bulă intră furioasă în magazin

Mama lui Bulă intră furioasă în magazin

Mama lui Bulă intră furioasă în prăvălia unui negustor de fructe și-i spune: – Acum o jumătate de oră l-am trimis pe fiul meu să cumpere 2 kilograme de mere de la dumneavoastră. Am cântărit merele și, spre surprinderea mea, abia dacă aveau 1,5 kilograme. – Tot ce e posibil,... citeste mai mult

BULĂ: – Abia aștept să mă pensionez

BULĂ: – Abia aștept să mă pensionez

BULĂ: – Abia aștept să mă pensionez, să mă trezesc și eu la 6:00 și să ies la plimbare cu mașina, să conduc foarte încet, să-i fac pe toți să întârzie la serviciu!

Tatăl către băiat:-Cum îți place școala, fiule?

Tatăl către băiat:-Cum îți place școala, fiule?

Tatăl către băiat:-Cum îți place școala, fiule? Copilul: - E o escrocherie! Tatăl: - Păi?! Fiul: - Noi ne facem temele și profesorul primește salariu! FOTO ENVATO

La ora de mate, profesorul e foarte furios

La ora de mate, profesorul e foarte furios

La ora de mate, profesorul furios spune: - Copii, sunteți atât de leneși! Nu vă faceți temele, nu învățați... O să ajungeți într-un Ioc unde e plin de oameni ca voi! Știți unde? La care Bulă: - La Palatul Cotroceni! FOTO ENVATO

– Să presupunem că aș băga mâna în buzunarul unui om și i-aș lua banii. Ce ar însemna că sunt?

- Să presupunem că aș băga mâna în buzunarul unui om și i-aș lua banii. Ce ar însemna că sunt?

La școală: -Copii, să presupunem că aș băga mâna în buzunarul unui om și i-aș lua banii. Ce ar însemna că sunt? Bulă: -Ministru de Finanțe… FOTO ENVATO

– Mi-a murit capra…

– Mi-a murit capra…

Bulă avea vecin un arab bogat. Într-o dimineață, plângea Bulă de mama focului. Arabul îl întreabă: – De ce plângi, măi? – Mi-a murit capra… – Lasă, măi, uite dau la tine bani, iei altă capră. Zis și făcut! A doua zi, plângea Bulă și mai tare. – Acum de... citeste mai mult

– Bulă, recunoști că ai furat oile?

- Bulă, recunoști că ai furat oile?

În sala de judecată: – Inculpat Bulă, recunoști că ai furat oile? – Nu domnule judecător, eu am furat numai una, dar ce să fac dacă după ea a venit toata turma..?!

Bulă se angajează ucenic într-un service auto

Bulă se angajează ucenic într-un service auto

Bulă se angajează ucenic într-un service auto. În prima lui zi, șeful îi face instructajul: – Astăzi, te vor învăța un singur lucru! Primul și cel mai important. – Ce anume, șefule? – Te voi învăța să te miri la deschiderea capotei. FOTO ENVATO

BULĂ: -Am fost aseară la o tipă…

BULĂ: -Am fost aseară la o tipă…

BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!” -Şi ce ai făcut? -I-am furat televizorul! FOTO ENVATO

Bulă merge la salonul de tatuaje

Bulă merge la salonul de tatuaje

Intră Bulă val-vârtej într-un salon de tatuaje, îşi dă pantalonii jos şi zice: – Vreau să-mi tatuaţi numele prietenei mele pe ce am eu mai scump intre picioare. Tipul de acolo examinează atent masa de lucru şi-i spune: – Sper din tot sufletul că o cheamă Ana sau Mia… FOTO... citeste mai mult

– Bulă, mergem la pescuit? – Mergem, Ștrulă! – Luăm ceva de băut?

– Bulă, mergem la pescuit?  – Mergem, Ștrulă! – Luăm ceva de băut?

– Bulă, mergem la pescuit? – Mergem, Ștrulă! – Luăm ceva de băut? – Luăm, Ștrulă! – Să iau și undițele, Bulă? – De ce să le luăm, să le pierdem pe undeva?! FOTO ENVATO

– Nu te-am mai văzut până acum pe aici

- Nu te-am mai văzut până acum pe aici

Bulă încearcă să agațe o tipă: – Ce frumoasă ești, nu te-am mai văzut până acum pe aici. Unde ai fost toată viața mea? – Am strâns bani pentru operație estetică. Sunt eu, Ștrulă, nu mă recunoști? FOTO ENVATO

Bulă merge să se angajeze la o firmă

Bulă merge să se angajeze la o firmă

– Domnule Bulă, ne pare rău, dar nu vă putem angaja… – De ce? – Sunteți calificat, aveți experiență, salariul cerut este ok, dar, pur și simplu, nu avem ce să vă oferim de lucru. – Păi, sincer să fiu, asta n-ar fi chiar așa de grav… foto mediafaxfoto.ro

-Când mă bărbieresc dimineața, mă simt cu 10 ani mai tânăr

-Când mă bărbieresc dimineața, mă simt cu 10 ani mai tânăr

BULĂ: -Scumpo, știi, când mă bărbieresc dimineața, mă simt cu 10 ani mai tânăr. BUBULINA:-Dar nu ai putea să te bărbierești seara? FOTO ENVATO

– Domnișoară, ești foarte frumoasă

– Domnișoară, ești foarte frumoasă

Bulă stă la coadă la market, după sărbători. O tipă se tot dă la el. La un moment dat, Bulă îi spune: – Domnișoară, ești foarte frumoasă, dar nu ești deloc ceea ce caut. – Cum adică? Ce cauți? – Domnișoară, caut o zeamă de varză, ca să-mi revin… FOTO... citeste mai mult

BULĂ: – Sefu’, ieri când am ajuns acasă am găsit-o pe nevastă în pat cu altul!

BULĂ: - Sefu', ieri când am ajuns acasă am găsit-o pe nevastă în pat cu altul!

BULĂ: - Sefu', ieri când am ajuns acasă am găsit-o pe nevastă în pat cu altul! Ce ar trebui să fac? - Ore suplimentare! FOTO ENVATO

Bulă ajunge obosit la școală și pune capul pe bancă

Bulă ajunge obosit la școală  și pune capul pe bancă

Bulă ajunge la școală obosit și pune capul pe bancă. Când să adoarmă vine profesoara. - Băi, tu poți să dormi la ora mea? - Dacă ați vorbi mai incet aș putea. FOTO ENVATO

Bulă vine acasă cu o veste proastă

Bulă vine acasă cu o veste proastă

Bulă ajunge acasă de la muncă, intră în bucătărie nervos și spune: – Bubulino, am o mare problemă… – Ce s-a întâmplat, Bulă? – De câte ori să-ți spun? Acum suntem căsătoriți, nu mai vorbim la singular, vorbim doar la persoana I plural. Ce e al meu este și al... citeste mai mult

BULĂ: – Mi-a cerut soţia 2000 de euro pentru o operație

BULĂ: - Mi-a cerut soţia 2000 de euro pentru o operație

BULĂ: - Mi-a cerut soţia 2000 de euro pentru o operație de stomac ca să slabească. Am cumpărat un lacăt de 9 lei și am închis frigiderul. FOTO ENVATO

Bancurile cu Bulă au fost mereu în topul preferințelor românilor. Bulă este un important personaj fictiv al umorului românesc, în esență neserios și care ajunge frecvent în situații penibile, dar pe care le depășește cu succes. Glumele cu Bulă sunt omniprezente la români. Idiot și genial, Bulă reușește de fiecare dată să stârnească hohote de râs.

Bulă, personaj fictiv al snoavelor româneşti, construit în perioada comunistă,
dotat cu o doză considerabilă de neseriozitate şi cinism, este pus adesea în situaţii penibile, pe care le depăşeşte, însă, cu abilitate. Acest personaj prototipic are un statut paradoxal: uneori se comportă ca un idiot, alteori iese din încurcătură cu genialitate.

Bulă este un personaj fictiv, apărut în perioada comunistă, pe la începutul anilor ’60, ca o necesitate a oamenilor de a râde şi o modalitate de a ironiza regulile impuse de regimul ceauşist. Bulă a devenit faimos şi este considerat de unii chiar un erou naţional. În anul 2006, Televiziunea Română a realizat un concurs în care românii au votat cei mai mari 100 de români, iar Bulă a ocupat locul 59.

Bulă este cel mai întâlnit personaj din glumele româneşti. Este un personaj tragi-comic complex, plin de contradicţii, idiotul în absolut, plin de sclipiri de genialitate, căruia românii i-au atribuit de-a lungul timpului exact genul de evenimente care se întîmplă mereu mecanicului-socrului-mătuşii-vecinului-cuiva. Asemănat de unii cu un fel de Superman, de alţii cu un retardat mintal, Bulă reuşeşte totuşi să salveze mereu o cauză pierdută. Despre el se spune în egală măsură cum că ar fi un tînăr slăbănog, urît ca dracu’, care strică viaţa fiecărei persoane care intră în contact cu el, la fel cum se spune că ar arăta ca o găluşcă cu mîini şi cu picioare, foarte gras, fiindu-i mai uşor să se dea de-a dura decît să meargă. Numele Bulă s-ar fi format din modificarea, cu o literă, a cuvântului vulgar sinonim în limba română cu penis.