Bancuri cu Bulă

Bulă: – M-am jucat de-a doctorița și pacientul!

Bulă: – M-am jucat de-a doctorița și pacientul!

Bulă: – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul! – Şi cum a fost? – Nimic deosebit… m-a tinut în fata ușii o oră, iar când am intrat înăuntru, mi-a făcut programare peste o lună! – Și tu ce ai facut? – M-am dus peste drum la particular... citeste mai mult

Bulă găsește concediu la ofertă

Bulă găsește concediu la ofertă

– Bulă, ați stabilit deja: unde vă petreceți concediul de vară? – Da, am vorbit cu Bubulina și am găsit o super-ofertă. – Unde? – La vreo 2.500 de kilometri de Insulele Canare. – Nu îmi dau seama, Bulă. Unde, mai exact? – La țară, la socrii mei.

Bulă intră în cofetărie și cere un tort

Bulă intră în cofetărie și cere un tort

Bulă intră în cofetărie și cere un tort: -Domnișoară, vreau și eu un tort frumos, cu mesajul „La mulți ani, Bubulino!” Este ziua de naștere a soției mele. -Câte lumânări să pun, domnule Bulă? -30, ca de obicei.

Bulă vine acasă: – Mamă, am luat 10!

Bulă vine acasă: – Mamă, am luat 10!

Bulă vine acasă: – Mamă, am luat 10! – Bravo! La ce? – La două materii: 5 la matematică și 5 la română.

– Bulă, ai copiat la test?

– Bulă, ai copiat la test?

– Bulă, ai copiat la test? – Nu, doamna! – Și atunci de ce ai aceleași greșeli ca Gigel? – Pentru că avem aceeași profesoară!

– Bulă, spune-mi un animal pe cale de dispariție!

– Bulă, spune-mi un animal pe cale de dispariție!

La ora de biologie: – Bulă, spune-mi un animal pe cale de dispariție! – Tata, când vine mama acasă și vede dezordinea…

– Bulă, ce vrei să te faci când vei fi mare?

– Bulă, ce vrei să te faci când vei fi mare?

– Bulă, ce vrei să te faci când vei fi mare? – Pensionar! – De ce?! – Păi toată lumea muncește pentru asta!

– Bulă, de ce ai întârziat?

– Bulă, de ce ai întârziat?

La școală, profesoara întreabă: – Bulă, de ce ai întârziat? – Doamna profesoară, am visat că am fost în Hawaii și avionul a întârziat la întoarcere…

Bulă e luat la rost de Ștrulă

Bulă e luat la rost de Ștrulă

– Bulă, tu de ce sărbătorești 1 Mai, dacă ești șomer? – Uite așa, măi Ștrulă. Dar tu de ce ai sărbătorit 14 februarie, chiar dacă nevastă-ta te înșală?

Bulă: – Părinte, îmi sfințești și mie apartamentul?

Bulă: – Părinte, îmi sfințești și mie apartamentul?

Bulă: – Părinte, îmi sfințești și mie apartamentul? – Câți metri pătrați are? – Părinte, eu vreau să-l sfințești, nu să-l zugrăvești!

Bulă are o fată în Italia

Bulă are o fată în Italia

- Bulă, s-a întors fiica ta din Italia? - Da, Ștrulă, ieri s-a întors, după 5 ani de stat în Milano. - Și nu ți-a adus nimic? Un cadou, un suvenir, ceva? - Ba da, Ștrulă, cum să nu?! Duminica viitoare îl botezăm.

– Bulă, simți mirosul de cafea?

– Bulă, simți mirosul de cafea?

– Bulă, simți mirosul de cafea? – Nu, Bubulino. Deloc! – Nici eu, du-te repede și fă două!

La școală se termină orele mai devreme

La școală se termină orele mai devreme

La școală se termină orele mai devreme: - Băi, luaţi-vă boarfele şi plecaţi acasă. - Ce faci Bulă, nu pleci? - Nu, că boarfa mea are ore până la unu.

– Dacă ai 10 lei și îți dau încă 10 lei, câți bani ai? Bulă: – 10 lei, doamnă!

– Dacă ai 10 lei și îți dau încă 10 lei, câți bani ai? Bulă: – 10 lei, doamnă!

Învățătoarea îl întreabă pe Bulă: – Dacă ai 10 lei și îți dau încă 10 lei, câți bani ai? Bulă răspunde: – 10 lei, doamnă! – Cum așa? – Păi, eu nu iau bani de la nimeni, că sunt băiat cinstit!

– Bulă, inima are picioare?

– Bulă, inima are picioare?

La ora de anatomie, Bulă este întrebat de profesoară: – Ia, să-mi spui tu măi Bulă dacă inima are picioare? – Are, doamna profesoară. – Dar cum așa, măi, Bulișor? – Păi… treceam aseară pe sub fereastra dumneavoastră și am auzit când cineva vă spunea: „inimioară, desfă picioarele”

– Ce este mare și roșu?

- Ce este mare și roșu?

Într-o zi la scoală, profesoala îi întreabă pe copii: - Ce este mare și roșu? Bula: - Un camion pentru pompierii! Profesoara: - Nu e Bula, dar îmi place cum gândești. Vine și rândul lui Bula și spune: - Ce este rotunda, cu capul roșu, cu par la un cap... citeste mai mult

Profesoara întreabă: – Bulă, ce este un an lumină?

Profesoara întreabă: – Bulă, ce este un an lumină?

Ora de fizică. Profesoara întreabă: – Bulă, ce este un an lumină? – Un an lumină este 12 facturi de curent, doamna profesoară!

– Am trecut-o pe Bubulina în telefon „Nuțu Cămătaru”

– Am trecut-o pe Bubulina în telefon „Nuțu Cămătaru”

– Am trecut-o pe Bubulina în telefon „Nuțu Cămătaru”. – De ce, Bulă? – Pentru că, de fiecare dată când mă sună, vrea bani.

Bulă își dă întâlnire pe chat cu nevasta lui

Bulă își dă întâlnire pe chat cu nevasta lui

– Bulă, ne vedem în faţă la Carrefour, pe la ora 18:00? – Ok, dar cum o să te recunosc? – Sunt nevastă-ta, fustangiule!

Bula este foarte neascultător la grădiniță.

Bula este foarte neascultător la grădiniță.

Bula este foarte neascultător la grădiniță. Mama lui îi spune: - Bula, daca nu înveți să te comporți, o să te schimbam cu un copil bun! - Nu vă cred... - De ce nu ne crezi, Bula? -Pai cine ar fi tâmpit să schimbe un copil bun cu unul rău?

Bubulina are numeroși amanți

Bubulina are numeroși amanți

- Bine, mă Bulă, acum că ai aflat cine este ăla cu care se vede nevastă-ta, de ce nu îl nenorocești, cum ziceai? întreabă un prieten. - Eh, eu sunt un om răbdător, calm… aștept, răspunde Bulă. - Aștepți? Ce aștepți? - Aștept să iasă cu unul mai mărunțel…

Bancurile cu Bulă au fost mereu în topul preferințelor românilor. Bulă este un important personaj fictiv al umorului românesc, în esență neserios și care ajunge frecvent în situații penibile, dar pe care le depășește cu succes. Glumele cu Bulă sunt omniprezente la români. Idiot și genial, Bulă reușește de fiecare dată să stârnească hohote de râs.

Bulă, personaj fictiv al snoavelor româneşti, construit în perioada comunistă,
dotat cu o doză considerabilă de neseriozitate şi cinism, este pus adesea în situaţii penibile, pe care le depăşeşte, însă, cu abilitate. Acest personaj prototipic are un statut paradoxal: uneori se comportă ca un idiot, alteori iese din încurcătură cu genialitate.

Bulă este un personaj fictiv, apărut în perioada comunistă, pe la începutul anilor ’60, ca o necesitate a oamenilor de a râde şi o modalitate de a ironiza regulile impuse de regimul ceauşist. Bulă a devenit faimos şi este considerat de unii chiar un erou naţional. În anul 2006, Televiziunea Română a realizat un concurs în care românii au votat cei mai mari 100 de români, iar Bulă a ocupat locul 59.

Bulă este cel mai întâlnit personaj din glumele româneşti. Este un personaj tragi-comic complex, plin de contradicţii, idiotul în absolut, plin de sclipiri de genialitate, căruia românii i-au atribuit de-a lungul timpului exact genul de evenimente care se întîmplă mereu mecanicului-socrului-mătuşii-vecinului-cuiva. Asemănat de unii cu un fel de Superman, de alţii cu un retardat mintal, Bulă reuşeşte totuşi să salveze mereu o cauză pierdută. Despre el se spune în egală măsură cum că ar fi un tînăr slăbănog, urît ca dracu’, care strică viaţa fiecărei persoane care intră în contact cu el, la fel cum se spune că ar arăta ca o găluşcă cu mîini şi cu picioare, foarte gras, fiindu-i mai uşor să se dea de-a dura decît să meargă. Numele Bulă s-ar fi format din modificarea, cu o literă, a cuvântului vulgar sinonim în limba română cu penis.