Bancuri cu Bulă

– Bulă, de când ne-am căsătorit, eu am devenit Cenușăreasa pentru tine

– Bulă, de când ne-am căsătorit, eu am devenit Cenușăreasa pentru tine

– Bulă, de când ne-am căsătorit, eu am devenit Cenușăreasa pentru tine – Cum așa, Bubulino? – Păi eu gătesc, eu spăl, eu fac curat… – Ți-am spus că, dacă te măriți cu mine, o să trăiești ca-n povești.

Bulă ajunge acasă spre dimineață

Bulă ajunge acasă spre dimineață

După un chef „cu prelungiri", Bulă ajunge acasă spre dimineață. Ia telefonul și formează cu mare greutate numărul sefului său: - Alo, dom'șef... Vă rog să mă iertați, dar astăzi n-o să pot veni la serviciu. Sunt răcit cobză, de abia mai vorbesc... - Îmi dau seama, dar nu-ți face... citeste mai mult

Bulă și Ștrulă se duc la un spectacol de balet

Bulă și Ștrulă se duc la un spectacol de balet

Bulă și Ștrulă se duc la un spectacol de balet. După un timp, Bulă adoarme și Ștrulă îi zice: – Scoală, Bulă, că din cauza ta, pe scenă toți umblă pe vârfuri!

— Ce-ai pățit, Bulă, de ce ești așa supărat?

— Ce-ai pățit, Bulă, de ce ești așa supărat?

— Ce-ai pățit, Bulă, de ce ești așa supărat? — M-a dat Bubulina afară din casă… — Păi de ce, prietene? — A zis că m-a visat în pat cu amanta! — Și tu ce i-ai zis?! — M-am supărat, i-am zis că eu visez la asta de-o viață..

Bulă avea vecin un arab bogat

Bulă avea vecin un arab bogat

Bulă avea vecin un arab bogat. Într-o dimineață, plângea Bulă de mama focului. Arabul îl întreabă: – De ce plângi, măi? – Mi-a murit capra… – Lasă, măi, uite dau la tine bani, iei altă capră. Zis și făcut! A doua zi, plângea Bulă și mai tare. – Acum de... citeste mai mult

– I-am spus că unchiul meu e super bogat

- I-am spus că unchiul meu e super bogat

- Bula de ce ai rupt logodna cu Bubulina? - I-am spus că unchiul meu e super bogat. - Si? - Si acum imi e mătușă!

Bulă se duce la un interviu de job

Bulă se duce la un interviu de job

Bulă se duce la un interviu de job. Intră, se așează și întreabă: – Doamnă, trebuie și diploma de BAC? – Nu neapărat, domnule Bulă. Dacă îl are unul dintre părinți, merge cu împuternicire.

Bulă are o mamă grijulie

Bulă are o mamă grijulie

– Mami, te rog nu mai intra în cameră să mă înveleşti! – Bulă, dar mi-e teamă să nu răceşti. – Eu înţeleg asta, dar îmi dezveleşti soţia…

– Măi Bulă, cum se numesc rudele Papei?

– Măi Bulă, cum se numesc rudele Papei?

– Măi Bulă, cum se numesc rudele Papei? – Paparude. – Bravo! Și nașii? – Papanași!

Bulă stă de vorbă cu un prieten

Bulă stă de vorbă cu un prieten

Bulă stă de vorbă cu un prieten despre vecinii lui: – Pot să le iert vecinilor mei o mulţime de lucruri: că ascultă muzica la maxim noaptea, căţelul lor îşi face treburile pe preşul meu, copiii lor mi-au zgâriat maşina. Un singur lucru mă scoate din fire. - Care? -... citeste mai mult

Scandal în familie.. – Bulă … eu vorbesc cu tine.

Scandal în familie.. - Bulă ... eu vorbesc cu tine.

Scandal în familie.. - Bulă ... eu vorbesc cu tine.. și tu de două ore doar caști.. - Nu casc.. încerc sa spun și eu ceva!!!

Bulă avea o grădină de pepeni

Bulă avea o grădină de pepeni

Bulă avea o grădină de pepeni. În fiecare zi, observă că un hoț îi fura din pepeni. Supărat, într-o seară, pune un semn pe care scria: «Unul dintre acești pepeni este infectat cu cianură», sperând că ii va ține pe hoți departe de grădina sa. A doua zi, plin de... citeste mai mult

Bulă merge la restaurant cu o păpușă

Bulă merge la restaurant cu o păpușă

Bulă merge la restaurant cu o păpușă gonflabilă. Stau la masă și vede Bulă o chelneriță: – Două coniacuri, vă rog frumos! – Scuzați-mă, dar bea și ea? – N-ai să crezi, dar face si amor!

Bulă: – Domnule doctor, nu știu cum să vă aduc curcanul!

Bulă: - Domnule doctor, nu știu cum să vă aduc curcanul!

La medic. Bulă: - Domnule doctor, nu știu cum să vă aduc curcanul! Doctorul: - Pune-l în plic, domnule Bulă!

– Ce faci Bulă, te văd cam supărat…

- Ce faci Bulă, te văd cam supărat…

- Ce faci Bulă, te văd cam supărat… - Secretara mea… - Ce s-a întâmplat? - Închipuieşte-ţi: m-a surprins exact în momentul în care o sărutam pe nevastă-mea…

– De ce doriți să aveți custodia copilului?

- De ce doriți să aveți custodia copilului?

Bubulina divorțează de Bulă. – Doamna Bubulina, de ce doriți să aveți custodia copilului? – Domnule judecător, este foarte simplu. Eu m-am chinuit și am adus pe lume acest copil, iar dacă a ieșit din mine, atunci este al meu! – Domnule Bulă, dar dumneavoastră de ce vreți custodia copilului?... citeste mai mult

– Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!

– Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!

– Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră! – Dar, Bubulino, eu nu–ţi fac nimic! – Păi da, Bulă, și timpul trece…

– Bulă, ai început să porți ochelari? – Nu, niciodată n-am purtat

– Bulă, ai început să porți ochelari?  – Nu, niciodată n-am purtat

– Bulă, ai început să porți ochelari? – Nu, niciodată n-am purtat. – Și atunci de unde ai semnele alea de pe nas? – Aaa, semnele sunt de la halba de bere.

Profesorul întreabă: -Ion, ce este dezamăgirea?

Profesorul întreabă:  -Ion, ce este dezamăgirea?

Ora de limba română. Profesorul întreabă: -Ion, ce este dezamăgirea? -Dezamăgirea e atunci când mergi seara pe drum, în fața ta merge o fată frumoasă, iar când te apropii de ea, apare un autobuz și pleacă. -Bine! Bravo, Ionele! -Vasile, ce este dezamăgirea? -Dezamăgirea e atunci când mergi seara pe... citeste mai mult

– De ce nu aveți permisul de conducere la dumneavoastră?

- De ce nu aveți permisul de conducere la dumneavoastră?

– Domnule Bulă, de ce nu aveți permisul de conducere la dumneavoastră? – Păi, domnu’ polițist, este la voi de luna trecută. Să nu-mi spuneți că l-ați pierdut, că mă supăr!

– Bulă, nu înțeleg de ce ești supărat

– Bulă, nu înțeleg de ce ești supărat

– Bulă, nu înțeleg de ce ești supărat. Ți-am promis că într-o zi o să fim 3… – Da, Bubulino. Dar când mi-am zis 3, mă gândeam că facem un bebe, nu că îți faci tu amant.

Bancurile cu Bulă au fost mereu în topul preferințelor românilor. Bulă este un important personaj fictiv al umorului românesc, în esență neserios și care ajunge frecvent în situații penibile, dar pe care le depășește cu succes. Glumele cu Bulă sunt omniprezente la români. Idiot și genial, Bulă reușește de fiecare dată să stârnească hohote de râs.

Bulă, personaj fictiv al snoavelor româneşti, construit în perioada comunistă,
dotat cu o doză considerabilă de neseriozitate şi cinism, este pus adesea în situaţii penibile, pe care le depăşeşte, însă, cu abilitate. Acest personaj prototipic are un statut paradoxal: uneori se comportă ca un idiot, alteori iese din încurcătură cu genialitate.

Bulă este un personaj fictiv, apărut în perioada comunistă, pe la începutul anilor ’60, ca o necesitate a oamenilor de a râde şi o modalitate de a ironiza regulile impuse de regimul ceauşist. Bulă a devenit faimos şi este considerat de unii chiar un erou naţional. În anul 2006, Televiziunea Română a realizat un concurs în care românii au votat cei mai mari 100 de români, iar Bulă a ocupat locul 59.

Bulă este cel mai întâlnit personaj din glumele româneşti. Este un personaj tragi-comic complex, plin de contradicţii, idiotul în absolut, plin de sclipiri de genialitate, căruia românii i-au atribuit de-a lungul timpului exact genul de evenimente care se întîmplă mereu mecanicului-socrului-mătuşii-vecinului-cuiva. Asemănat de unii cu un fel de Superman, de alţii cu un retardat mintal, Bulă reuşeşte totuşi să salveze mereu o cauză pierdută. Despre el se spune în egală măsură cum că ar fi un tînăr slăbănog, urît ca dracu’, care strică viaţa fiecărei persoane care intră în contact cu el, la fel cum se spune că ar arăta ca o găluşcă cu mîini şi cu picioare, foarte gras, fiindu-i mai uşor să se dea de-a dura decît să meargă. Numele Bulă s-ar fi format din modificarea, cu o literă, a cuvântului vulgar sinonim în limba română cu penis.