Bancuri cu Bulă

– Bulă, ce poți să-mi spui despre moartea lui Decebal?

- Bulă, ce poți să-mi spui despre moartea lui Decebal?

La şcoală. Profesoara: - Bulă, ce poți să-mi spui despre moartea lui Decebal? Bulă: - Doamna profesoară... Ce pot să vă spun..Condoleanțe!

De ce îi cumpără Bulă flori soției

De ce îi cumpără Bulă flori soției

-Bulă, de ce-i cumperi soției tale întotdeauna flori în ghiveci? -Cu gândul la următorul concediu… -?! -În fiecare an plecăm separat în concediu pentru că cineva trebuie să rămână acasă să ude florile!..

— Bulă, de ce ai lipsit ieri?

— Bulă, de ce ai lipsit ieri?

La școală, profesoara întreabă: — Bulă, de ce ai lipsit ieri? — Mi-a fătat vaca. — Și azi de ce ai întârziat? — Păi… împingeam vițelul spre școală.

Un polițist reușește să-l oprească pe Bulă

Un polițist reușește să-l oprească pe Bulă

După 5 ore de urmărire cu mașina, un polițist reușește să-l oprească pe Bulă: – Stimate domn, aș dori să vă felicit, deoarece nu ați comis nici o greșeală de circulație și să vă premiez cu 5 milioane de lei. – Vă mulțumesc! Măcar acum pot să-mi fac și eu... citeste mai mult

– Bulă, îți stă ok cu barbă

– Bulă, îți stă ok cu barbă

– Bulă, îți stă ok cu barbă, dar tare aș vrea să te bărbierești, ca să-ţi pot admira frumosul chip în voie! – Nu pot, draga mea! Nevastă-mea adoră barba asta! – Te rog, Bulă, te rog! Fă-o pentru mine. În cele din urmă, Bulă cedează și îi face pe... citeste mai mult

Bulă și fiica lui

Bulă și fiica lui

Bulă și fiica lui stăteau într-o seară pe canapea, discutând despre viață și relații. Cu un oftat ușor, Bulă o întreabă pe fată: – Auzi, draga mea, m-am gândit la ceva… Nu-mi faci și mie cunoștință cu o fată draguță din grupul tău?! – Tată, dar mama ce are? De... citeste mai mult

BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!

BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!

Bubulina își face de cap cu amantul, știind că Bulă ajunge târziu acasă. Dar, surpriză! Bulă ajunge devreme. Amantul se ascunde sub pat, iar Bubulina deschide ușa. Suspicios din fire, Bulă caută prin toată camera și îl găsește pe amant. – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?! – Bulă,... citeste mai mult

Bulă: – Iubito, aș face orice pentru tine

Bulă: - Iubito, aș face orice pentru tine

Bulă: - Iubito, aș face orice pentru tine - Du gunoiul. - Ți-aș aduce luna de pe cer. - Gunoiuuuul. - Luna și stelele! - Gu-no-iul!!!!

Bulă și Bubulina poartă o discuție despre infidelitate

Bulă și Bubulina poartă o discuție despre infidelitate

– Bubulino, dacă m-ai prinde cu alta, ce mi-ai face? – Sincer? – Sincer, Bubulino! – Bulă, ți-aș face o poză! – De ce? – Ca să ți-o pun pe cruce.

– Iubito, ai șters cumva praful? întreabă BULĂ

- Iubito, ai șters cumva praful? întreabă BULĂ

- Iubito, ai șters cumva praful? - Da, de ce? - Aveam portofelul pe masă și văd că e cam curat ...

– Mă duc să joc șah

- Mă duc să joc șah

Într-o zi vine Bula la tat-su și-l roagă să-i dea 10 lei: - Iar vrei mă 10 lei? - Mă duc să joc șah. ( când, de fapt, el se ducea la femei) A doua zi la fel: - Iar 10 lei? -Da, mă duc să joc șah. A treia... citeste mai mult

Ajuns acasă de la muncă, Bulă vorbește cu soția lui

Ajuns acasă de la muncă, Bulă vorbește cu soția lui

Bulă și străinul din tramvai. Ajuns acasă de la muncă, Bulă vorbește cu soția lui: — Bubulino azi mi s-a întâmplat o chestie ciudată. În timp ce mă aflam în tramvai, un tip mi-a strigat: „Hopaaa… IMPOTENTULE!”. — Ei, sunt tot felul de nebuni. Nu-i mai băga și tu în... citeste mai mult

– Iubitule, diseară vreau să-mi găsești punctul „G”.

- Iubitule, diseară vreau să-mi găsești punctul

- Iubitule, diseară vreau să-mi găsești punctul "G". Bulă: - Pai da, tu pierzi lucrurile și prostul să le găsească!

BULĂ vrea mâncarea la pachet

BULĂ vrea mâncarea la pachet

La restaurant Bulă, la restaurant: – Îmi puteți pune restul la pachet, vă rog? Nu pot mânca tot. – Domnule Bulă, aici este bufet suedez…

Bulă îi spune Bubulinei: – Popcornul tău este cam nesărat!

Bulă îi spune Bubulinei: – Popcornul tău este cam nesărat!

Beat turtă, Bulă îi spune Bubulinei: – Popcornul tău este cam nesărat! – Bețivule, mănânci polistiren!

Şeful către Bulă: – Ce faci? De ce nu muncești?

Şeful către Bulă: - Ce faci? De ce nu muncești?

Şeful către Bulă: - Ce faci? De ce nu muncești? Bulă: - N-am văzut că veniți!

Bula intră în biroul șefei: – Ce faci, păpușă?

Bula intră în biroul șefei: - Ce faci, păpușă?

Bula intra în biroul șefei lui îi zice: - Ce faci, păpușă? Șefa, indignata: - Domnu' Bula, dar cum vă permiteți? - Ete, așa vorbesc eu cu tipele cu care am dormit împreună! - Da' când am dormit noi doi împreună, domnu' Bula?! replica indignata șefa. - Ieri, la ședință... citeste mai mult

– Bulă ce ai de gând să faci?

- Bulă ce ai de gând să faci?

– Nu mai pot, m-am săturat să alerge toate femeile după mine! – Bine, Bulă, și ce-ai de gând să faci? – Nu mai fur poșete!

Bulă își găsește femeia visurilor

Bulă își găsește femeia visurilor

Bulă: - Am știut că-i femeia visurilor mele atunci când m-a întrebat: „Sarmale sau ardei umpluți?”

Bulă și cocoșul său

Bulă și cocoșul său

– Bulă, cocoșul tău de ce nu cântă dimineața? – Pentru că este cocoș modern, Ștrulă. – Cum așa? – Adică seara, înainte de culcare, îl pun pe vibrații.

Bulă o pupă pe Bubulina

Bulă o pupă pe Bubulina

Bulă vine de la serviciu, intră în casă și o pupă pe Bubulina. În schimb, primește cel mai focos sărut din cei 20 de ani de căsnicie. – Bubulino, chiar atât de mult îți place cum îmi stă fără mustață? – Aaaa, Bulă, tu erai?!

Bancurile cu Bulă au fost mereu în topul preferințelor românilor. Bulă este un important personaj fictiv al umorului românesc, în esență neserios și care ajunge frecvent în situații penibile, dar pe care le depășește cu succes. Glumele cu Bulă sunt omniprezente la români. Idiot și genial, Bulă reușește de fiecare dată să stârnească hohote de râs.

Bulă, personaj fictiv al snoavelor româneşti, construit în perioada comunistă,
dotat cu o doză considerabilă de neseriozitate şi cinism, este pus adesea în situaţii penibile, pe care le depăşeşte, însă, cu abilitate. Acest personaj prototipic are un statut paradoxal: uneori se comportă ca un idiot, alteori iese din încurcătură cu genialitate.

Bulă este un personaj fictiv, apărut în perioada comunistă, pe la începutul anilor ’60, ca o necesitate a oamenilor de a râde şi o modalitate de a ironiza regulile impuse de regimul ceauşist. Bulă a devenit faimos şi este considerat de unii chiar un erou naţional. În anul 2006, Televiziunea Română a realizat un concurs în care românii au votat cei mai mari 100 de români, iar Bulă a ocupat locul 59.

Bulă este cel mai întâlnit personaj din glumele româneşti. Este un personaj tragi-comic complex, plin de contradicţii, idiotul în absolut, plin de sclipiri de genialitate, căruia românii i-au atribuit de-a lungul timpului exact genul de evenimente care se întîmplă mereu mecanicului-socrului-mătuşii-vecinului-cuiva. Asemănat de unii cu un fel de Superman, de alţii cu un retardat mintal, Bulă reuşeşte totuşi să salveze mereu o cauză pierdută. Despre el se spune în egală măsură cum că ar fi un tînăr slăbănog, urît ca dracu’, care strică viaţa fiecărei persoane care intră în contact cu el, la fel cum se spune că ar arăta ca o găluşcă cu mîini şi cu picioare, foarte gras, fiindu-i mai uşor să se dea de-a dura decît să meargă. Numele Bulă s-ar fi format din modificarea, cu o literă, a cuvântului vulgar sinonim în limba română cu penis.