Bancuri

Ion merge în vacanță la munte

Ion merge în vacanță la munte

Ion a plecat în vacanță la munte. Când a ajuns, a început să plouă. A plouat și a doua zi, a plouat și a treia zi și încă șase la rând. Atunci îl întreabă pe recepționer: – Ce se-ntâmplă, aici toarnă cu găleata mereu?! – Nu, desigur că nu. Iarna... citeste mai mult

Alinuța: – Mă dau pe faţă cu apă de toaletă

Alinuța: - Mă dau pe faţă cu apă de toaletă

- Dragă, eşti plină de cucuie! - Ce-ai păţit? Alinuța: - Cosmeticiana mi-a spus să mă dau pe faţă cu apă de toaletă şi vesnic imi pica pe cap capacul ăla de WC!

Să tot faci vacanțe în România!

Să tot faci vacanțe în România!

Vacanță în România. – Unde ti-ai făcut concediul? – În România! – Si cum a fost? – Am plătit cât în Dubai, dar m-am simțit ca Ia țară.

– Bună ziua. Doresc să mă înrolez în armată

- Bună ziua. Doresc să mă înrolez în armată

- Bună ziua. Doresc să mă înrolez în armată - Ca ce? - Ca pensionar special, că am deja 42 de ani.

Turiștii chinezi și suvernirurile

Turiștii chinezi și suvernirurile

Mă întreb dacă turiștii chinezi știu că suvernirurile pe care le cumpără sunt tot de la ei.

Prosoapele de la hotel

Prosoapele de la hotel

Prosoapele de la hotel. – Dragă, cum se numea hotelul unde am fost anul trecut în concediu? – Nu mai țin minte, dar stai să mă uit pe prosoape.

O tipă pleacă în croazieră

O tipă pleacă în croazieră

O tânără și frumoasă domnișoară pleacă în croazieră. Admiră frumusețile naturii și ține un jurnal de călătorie. „Ziua întâi. Am ridicat ancora. Timpul e minunat.” „Ziua a doua. Căpitanul navei s-a uitat lung Ia mine. Se pare că îi plac.” „Ziua a treia. Căpitanul mi-a facut o declarație de dragoste.”... citeste mai mult

Turist în Africa

Turist în Africa

  Un turist vizitează un trib din adâncul Africii și discută cu șeful local. – Mai există pe aici canibali? – Bineînțeles că nu! răspunde șeful tribului râzând. Eu l-am mâncat pe ultimul acum o lună.

Gheorghe și Maria merg în vacanță prin Italia

Gheorghe și Maria merg în vacanță prin Italia

Gheorghe și Maria se pierd în vacanță prin Italia. – Gheorghe, pornește GPS-ul! Gheorghe: – Nu-l mai pornesc, că tot zice „recalculare”. Cred că-i beat! Maria: -Normal că-i beat, dacă îl ții în suportul de bere!

4 tipi merg la un club de golf

4 tipi merg la un club de golf

Patru bătrâni s-au dus la un club să joace golf. După câteva minute, unul dintre ei zice: -Da, se pare că odată cu trecerea anilor aceste dealuri au devenit mai abrupte și mai mari… -Dar și distanța de la o gaură la alta este tot mai mare și mai mare,... citeste mai mult

Un fotbalist se duce la preot

Un fotbalist se duce la preot

Un fotbalist la preot: – Părinte, în RAI se joacă fotbal? – Trebuie să mă documentez, vino mâine! A doua zi: – Părinte, ai aflat? – Am o veste bună și una rea: Cea bună: Da, se joacă fotbal. Cea rea: Joi ai meci.

Soțul își mângâie soția

Soțul își mângâie soția

Soțul mângâindu-i cu grijă burta soției, îi zice: - Acesta este gradina mea, aici am să "sadesc cartofi", și apoi adoarme liniștit... A doua oară sotul mângâind-o fericit pe burtică îi zice plin de compasiune: - Acesta este domeniul meu, am să "sădesc roșii" aici....și apoi adoarme fericit.... A treia... citeste mai mult

La școală se termină orele mai devreme

La școală se termină orele mai devreme

La școală se termină orele mai devreme: - Băi, luaţi-vă boarfele şi plecaţi acasă. - Ce faci Bulă, nu pleci? - Nu, că boarfa mea are ore până la unu.

Un tip e atacat de urs

Un tip e atacat de urs

Un ateu se plimba prin pădure, minunându-se de frumuseţile naturii: - Ce copaci impresionanţi! Ce râuri cristaline! Ce animale drăguţe! La un moment dat, în timp ce se relaxa, omul aude în spatele lui zgomote ciudate. Când se întoarce, vede un urs ca-n poveşti: mare, frumos, sănătos şi cu poftă... citeste mai mult

-Câți copii aveți? -12! -Și mai faceți?

-Câți copii aveți?  -12!  -Și mai faceți?

-Câți copii aveți? -12! -Și mai faceți? -Normal, doar nu o să îl lăsăm pe ăla mic să devină un răsfățat!

La stomatolog vine un pacient nou

La stomatolog vine un pacient nou

La stomatolog vine un pacient nou. Doctorului i se pare cunoscut, aşa că se uită mai atent la el, după care vesel îi spune: - Ce ma bucur! Dv. sunteţi poliţistul care m-a amendat ieri în parcare, nu-i aşa?

Un canibal vizitează plaja de la Mamaia

Un canibal vizitează plaja de la Mamaia

Un canibal ajunge să viziteze plaja de la Mamaia, unde vede o mulţime de femei tinere, aproape goale, care îi încântă ochiul. - Ce fac aici femeile astea?, întrebă canibalul. - Se prăjesc la soare... - Dar ce, crude nu sunt bune?

– Unde ți-e soția? – Topește slănina!

- Unde ți-e soția? - Topește slănina!

- Unde ți-e soția? - Topește slănina! - Ați tăiat porcul? - Nu, face plajă!

Două prietene la o cafea: – Și, l-ai iubit mult?

Două prietene la o cafea:  - Și, l-ai iubit mult?

Două prietene la o cafea: - Și, l-ai iubit mult? -Da, am plecat cu altul la mare ca să nu facă el insolație!

– Dacă ai 10 lei și îți dau încă 10 lei, câți bani ai? Bulă: – 10 lei, doamnă!

– Dacă ai 10 lei și îți dau încă 10 lei, câți bani ai? Bulă: – 10 lei, doamnă!

Învățătoarea îl întreabă pe Bulă: – Dacă ai 10 lei și îți dau încă 10 lei, câți bani ai? Bulă răspunde: – 10 lei, doamnă! – Cum așa? – Păi, eu nu iau bani de la nimeni, că sunt băiat cinstit!

– Bulă, inima are picioare?

– Bulă, inima are picioare?

La ora de anatomie, Bulă este întrebat de profesoară: – Ia, să-mi spui tu măi Bulă dacă inima are picioare? – Are, doamna profesoară. – Dar cum așa, măi, Bulișor? – Păi… treceam aseară pe sub fereastra dumneavoastră și am auzit când cineva vă spunea: „inimioară, desfă picioarele”

Site-ul Râzi cu lacrimi vă oferă doza zilnică de umor. Zilnic aici puteți găsi cele mai bune bancuri, glume inspirate și imagini haioase. Nu degeaba râsul este cel mai bun medicament! Râsul și umorul apropie oamenii, iar bancurile aduc voie bună. Aici găsiți bancuri tari pentru toate gusturile, fie că preferați bancurile cu Bulă, bancurile cu polițiști, cu moldoveni sau cele cu blonde. O colecție impresionantă de bancuri  și glume menite să pună oamenilor zâmbetul pe buze și să alunge tristețea.

Românul este maestru în a face haz de necaz cu ajutorul bancurilor și glumelor!

Umorul bancurilor autohtone românești dezvăluie unele dintre atributele psihologice (ne)favorabile ale poporului român: o inteligenţă sclipitoare, materializată, adesea, în satiră şi umor, o voinţă puternică, îndrăzneală, bunăvoinţă, ospitalitate, sociabilitate/ egocentrism, neseriozitate, încăpăţânare, lipsă de disciplină, lene, duplicitate, falsitate, viclenie, spirit acid, înclinaţie spre superstiţie.

Românii par a deţine supremaţia în ce priveşte inventarul bancurilor pe care înşişi le-au compus începând cu perioada comunistă, când acestea deveniseră un mijloc de a se salva din calea neajunsurilor de tot felul. Statul la coadă pentru procurarea hranei, întreruperea electricităţii, lipsa energiei electrice au funcţionat ca motive pentru a face haz de necaz. Astfel, prin râs supraviețuirea devenea posibilă. Înmulţirea acestui folclor anecdotic şi după 89 atestă înclinaţia românului spre autoironie, satiră, spre specularea situaţiilor limită cu umor.

Predispoziţia românului de a lua peste picior alte popoare este actualizată, în registrul informal, şi în bancuri. În bancurile cu români, cetăţeanul nostru este prezent cel puţin într‑un triumvirat (sau grup mai extins de 4–5–6 persoane de alte naţionalităţi), iar ingeniozitatea lui iese întotdeauna triumfătoare.

În bancuri românești toate populaţiile ( americanii, francezii, italienii, germanii, etc.) cu care românii intră în contact sunt redate ca fiind inferioare. Pentru a demonstra flerul şi prezenţa de spirit a românului, bancurile îi plasează pe reprezentanţii celorlalte etnii în situaţii ambigue şi amuzante, surprinzându-le reacţiile verbale. Cele mai concludente sunt bancurile de tip întrecere între etnii.

Te invitam să citești cele mai amuzante, scurte, proaste și seci bancuri și glume pe care le-am selectat pentru tine.